Jak dobrze dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od dostaw prądu, a co za tym idzie wysokich rachunków za energię elektryczną, wykorzystując przy tym energię pozyskiwaną ze słońca — źródła, które nigdy się nie wyczerpie. Jest to ekologiczna, a także ekonomiczne rozwiązanie, na które decyduje się obecnie coraz więcej osób w naszym kraju. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki, należy dobrać instalację adekwatnie do potrzeb. Na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę?

Instalacja fotowoltaiczna: planowanie

Pierwszym, bardzo ważnym etapem całego przedsięwzięcia związanego z montażem fotowoltaiki, jest planowanie, które powinno się odbywać wraz z fachowcami. W przypadku nowo powstających obiektów najlepiej pomyśleć o tym już na etapie wyboru projektu, chociaż w użytkowanym domu również z powodzeniem można również zainstalować panele słoneczne. Najważniejsze jest, aby usytuowanie paneli pozwalało osiągnąć jak najwięcej korzyści z promieniowania słonecznego z uwzględnieniem m.in. wielkości dachu, rodzaju i kąta nachylenia połaci. Aby osiągnąć możliwie jak najwyższą sprawność instalacji, zaleca się, aby zamontować panele o kącie nachylenia 20-40° na połaci południowej. Trzeba też zadbać o to, aby dach, na którym zamontowana będzie instalacja fotowoltaiczna, nie był zacieniony przez obiekty znajdujące się w pobliżu, np. drzewa lub budynki.

Wybór instalacji fotowoltaicznej: najważniejsze czynniki

Instalacja fotowoltaiczna musi być dobrana adekwatnie do potrzeb indywidualnego klienta. Tylko wtedy będzie można w pełni wykorzystać jej potencjał, a inwestycja przyniesie realne zyski finansowe i użytkowe. Z tego też powodu decydując się na to rozwiązanie, zawsze warto korzystać z pomocy profesjonalistów. Jest kilka podstawowych czynników, wymagają precyzyjnego określenia na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej. Są to m.in.: oszacowanie obecnego i planowanego zużycia prądu w gospodarstwie domowym, wyznaczenie wymiaru dachu, określenie kąta nachylenia i ekspozycji względem słońca. Na podstawie tych danych można podjąć decyzję dotyczącą optymalnej mocy instalacji. Moc instalacji fotowoltaicznej (tzw. prosumenckiej), która zasila gospodarstwa domowe, powinna być dobrana w taki sposób, aby w ciągu roku nie produkowała ani mniej, ani więcej energii niż wynosi jej roczne zużycie wynikające z zapotrzebowania całego obiektu, w tym wszystkich znajdujących się w nim urządzeń. Błędne określenie mocy może skutkować zbyt niską wydajnością instalacji lub jej przewymiarowaniem (konieczność oddawania nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci publicznej). W konsekwencji narazimy się na niepotrzebne koszty i wydłuża się czas oczekiwania na zwrot inwestycji. Dlatego wybór optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej warto powierzyć specjalistom. Zapraszamy do skorzystania z kompleksowych usług naszej firmy, która zapewnia fachowe doradztwo techniczne, profesjonalny montaż i obsługę serwisową.

Darmowa wycena

Odpowiemy na Twoje zapytanie w ciągu 24 godzin.

Wysyłając zapytanie akceptujesz naszą Politykę prywatności

Fotowoltaika, Panele Słoneczne Mrągowo, Elbląg, Olsztyn, Ełk, Ostróda, Giżycko, Kętrzyn, Pisz, Szczytno, Biskupiec, Kętrzyn, Mikołajki, Olecko, Grajewo, Mikołajki, Olecko, Bartoszyce, Ryn