Jakie są warunki dofinansowania fotowoltaiki?

W Polsce instalacje fotowoltaiczne z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Pozwalają zaoszczędzić na dość drogim prądzie nie tylko firmom prowadzącym różnego rodzaju działalność, ale także osobom prywatnym, które decydują się na zainstalowanie paneli słonecznych na swoim domu. Na duże zainteresowanie fotowoltaiką niebagatelny wpływ ma również sporo programów, dzięki którym można skorzystać z dofinansowania przy zakładaniu takiej ekologicznej instalacji. Zobaczmy pokrótce jakie są warunki dofinansowania fotowoltaiki w Polsce w różnych programach stworzonych do tego celu.

Dofinansowanie regionalne

Zacznijmy od tych najbardziej regionalnych form dofinansowania. Wiele województw posiada specjalnie utworzone programy, które mają wspierać, propagować i pomagać finansować montaż instalacji fotowoltaicznych. Warto zatem zainteresować się tematem tego jakie dofinansowania do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii proponuje dane województwo. Jedno jest pewne - w takim wypadku dofinansowania fotowoltaiki warunkiem niezbędnym do jego uzyskania jest posiadanie nieruchomości lub – w zależności od dofinansowania - prowadzenie działalności na terenie danego województwa.

Program “Energia Plus”

To program skierowany typowo do przedsiębiorców, zatem warunkiem niezbędnym do otrzymania dofinansowania jest prowadzenie na terenie Polski własnej firmy. Wymagane jest także złożenie odpowiedniego wniosku w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) na specjalnie do tego celu przygotowanej stronie internetowej lub w formie papierowej. Do wniosku należy dołączyć również odpowiednie dokumenty wymagane do otrzymania tego typu dofinansowania. Ważne także aby wszelkie procedury zakończyć w ustalonym terminie – aktualnie od 1 października 2020 r. do 17 grudnia 2021r. lub do wyczerpania posiadanych środków.

Program “Mój Prąd”

Program “Mój prąd” posiada szczegółowy regulamin opublikowany na stronie gov.pl. Określa on też warunki otrzymania dofinansowania. Przede wszystkim program przeznaczony jest tylko dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, a nie w celach handlowych. Kolejnym warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie wniosku w terminie określonym w regulaminie programu Mój Prąd. Bardzo ważne jest także pamiętanie, że program ten zaczął działać 23 lipca roku 2019. W związku z tym szansę na dotacje mają jedynie osoby, które rozpoczęły zakup materiałów i montaż instalacji po tym terminie. Dla sprecyzowania, okres kosztów kwalifikowanych trwa od 23.07.2019 do 31.12.2025. Warunki otrzymania dofinansowania nie są więc bardzo skomplikowane czy trudne do zrealizowania. Najważniejsze jest dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Program “Czyste Powietrze”

Aby mieć szansę na otrzymanie dofinansowania z tego programu, również trzeba być osobą fizyczną będącą właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Głównym celem tego programu jest bowiem wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne formy jego uzyskiwania oraz przeprowadzenie niezbędnych do tego prac termomodernizacyjnych budynku, w tym również montaż instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie to ma dwie opcje. Podstawową formę pomocy mogą uzyskać osoby, które spełniają wymienione wyżej warunki oraz dodatkowo ich roczny dochód nie jest wyższy niż 100 000 złotych. Natomiast podwyższony poziom dofinansowania przysługuje wtedy, gdy przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1400 złotych w gospodarstwie wieloosobowym albo 1960 złotych w gospodarstwie składającym się tylko z jednej osoby. Tutaj również warunkiem otrzymania dofinansowania jest złożenie odpowiednich dokumentów w określonym terminie.

Program “Agroenergia”

Dotacje w ramach programu Agroenergia są skierowane do osób prowadzących gospodarstwo rolne. Warunkiem otrzymania pomocy jest w tym wypadku nie tyle posiadanie domu jednorodzinnego, a właśnie gospodarstwa rolniczego działającego w Polce, którego jest się albo właścicielem, albo współwłaścicielem. Do uzyskania dofinansowania wymagane jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW

Darmowa wycena

Odpowiemy na Twoje zapytanie w ciągu 24 godzin.

Wysyłając zapytanie akceptujesz naszą Politykę prywatności

Fotowoltaika, Panele Słoneczne Mrągowo, Elbląg, Olsztyn, Ełk, Ostróda, Giżycko, Kętrzyn, Pisz, Szczytno, Biskupiec, Kętrzyn, Mikołajki, Olecko, Grajewo, Mikołajki, Olecko, Bartoszyce, Ryn