Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?

Panele słoneczne stają się coraz bardziej popularne wśród naszych rodaków. Wszelkie statystyki pokazują jasno, że sporo osób decyduje się na zmontowanie takich paneli i nie ma się co temu dziwić. W końcu fotowoltaika pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy, bo przecież po zamontowaniu paneli oszczędzamy już cały czas. Co ciekawe, montaż paneli słonecznych wcale nie musi być kosztowny. Wystarczy skorzystać z odpowiednich form dofinansowania. Dziś chcemy zając się tym tematem i przybliżyć kryteria, od których zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych.

Dofinansowanie – od czego zależy?

Na samym początku należy zaznaczyć, że pomoc na zainstalowanie paneli słonecznych może mieć różnego rodzaju formy. Może być to tak zwana pomoc zwrotna mająca formę pożyczki, którą w ustalonym terminie trzeba będzie oddać. Jednak dostępne są także bezzwrotne dofinansowania oferowane przez instytucje rządowe i samorządowe. Są też pewne inicjatywy prywatnych instytucji, takich jak banki, które to mogą oferować bardzo atrakcyjne i niskooprocentowane kredyty przeznaczone wyłącznie na zamontowanie paneli słonecznych. Jednak najwięcej programów dotyczących dofinansowania montażu paneli słonecznych oferuje Unia Europejska, natomiast państwa członkowskie same decydują o rodzajach i formach programów. Pamiętajmy, że Polska powinna zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w produkcji całkowitej energii, co ma wpływ na ilość dofinansowań w tym zakresie. Kwota dofinansowania do zamontowania paneli słonecznych zależy jednak od warunków zawartych w poszczególnych programach. Warto dobrze je przeanalizować, ponieważ często takie dofinansowanie może w dużej części pokryć inwestycję. Kwota dofinansowania zależy także od konkretnego rodzaju pomocy, czyli tego czy pomoc ta opiera się na dotacji czy pożyczce.

Program “Mój Prąd”

To ogólnopolski program skierowany wyłącznie do osób fizycznych, którego celem jest dofinansowanie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Zaplanowany budżet w związku z tym programem wynosi 1 mld złotych do rozdysponowania w latach 2019-2024. Natomiast kwota dofinansowania, którą można uzyskać w ramach tego programu to ok. 5000 złotych. Przeznaczona ma być ona na instalacje fotowoltaiczne, czyli panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robociznę. Moc zainstalowana instalacji wynosić może od 2 kW do 10 kW. Otrzymanie dofinansowania wymaga zawarcia umowy, która reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej przez zamontowaną instalację. Program ten nie jest skierowany do firm, a samo dofinansowanie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, czyli podatkiem PIT. Sam program realizowany jest pod okiem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program “Czyste Powietrze”

To program, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, powstających podczas ogrzewania domów jednorodzinnych, które wykorzystują stare źródła ciepła oraz paliwo wątpliwej jakości. Program “Czyste powietrze” zakłada dofinansowanie wymiany źle działających źródeł ciepła na nowoczesne, czyli właśnie takie jak panele słoneczne. Zatem korzystając z tego programu można uzyskać dofinansowanie zarówno na zakup, jak i na montaż instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie, podobnie jak w programie “Mój prąd” wynosi również do 5000 złotych, a środki te również rozdysponowuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie to także jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Program “Energia Plus”

“Energia plus” to program skierowany do przedsiębiorców, a jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko. Program ten jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla których koszty związane z energią elektryczną często są bardzo istotne w kontekście funkcjonowania całej firmy. Program ten pozwala na uzyskanie pożyczki albo dotacji. Pożyczka może być udzielona do kwoty 300 mln złotych na okres nie dłuższy niż 15 lat. Więcej szczegółów uzyskać można w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który to przydziela takie dofinansowanie. W związku z tym, że program skierowany jest do firm, należy wspomnieć, że dofinansowanie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, natomiast instalacje fotowoltaiczne montowane na gruncie albo na budynkach gospodarczych poza bryłą budynku mieszkalnego objęte są 8% podatkiem VAT. To tylko 3 główne programy pozwalające na uzyskanie dofinansowania na zamontowanie paneli słonecznych. Jednak profesjonalne firmy zajmujące się montażem i sprzedażą takich instalacji, z pewnością udzielą więcej informacji na ten temat i pomogą wybrać dofinansowanie dopasowane do naszej sytuacji.

Darmowa wycena

Odpowiemy na Twoje zapytanie w ciągu 24 godzin.

Wysyłając zapytanie akceptujesz naszą Politykę prywatności

Fotowoltaika, Panele Słoneczne Mrągowo, Elbląg, Olsztyn, Ełk, Ostróda, Giżycko, Kętrzyn, Pisz, Szczytno, Biskupiec, Kętrzyn, Mikołajki, Olecko, Grajewo, Mikołajki, Olecko, Bartoszyce, Ryn